Bizi Takip Edin

MEDYA

Savcı’ya ifade öncesi basına açıklama

Tarih

-

Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül, Suriye’ye Milli İstihbarat Teşkilatı’na ait TIR’larla silah ve cihatçı sevk edildiğine dair yaptıkları haberler ve yayımladıkları görüntüler nedeniyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ifade vermeye çağrıldı. Dündar ve Gül, ifade vermeye girmeden önce gazetecilere açıklamalarda bulundu.
Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül, Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na ifade vermeye gitti. Dündar ve Gül, Cumhuriyet Başsavcı vekili İrfan Fidan’a ifade verecek.
Dündar ve Gül, ifade öncesinde Adliye önünde gazetecilere açıklamalarda bulundu.
“SUÇÜSTÜ YAKALANMIŞ BİR HÜKÜMET VAR”
Çağlayan Adliyesi önünde açıklama yapan Can Dündar şunları söyledi:
“Biz kahraman değiliz. Gazeteciyiz. Suç üstü yakalanmış bir hükümet var. Soruşturma sürecinin bu paniği daha da büyüteceğini düşünüyorum. Cumhurbaşkanı önceki gün 'silah taşınsa ne olur? Taşınmasa ne olur?' dedi O zaman yayınlansa ne olur? yayınlanmasa ne olur?
Bunun bir gazetecilik bir faliyeti olduğunu herkes görüyor. Devlet bir şey yapıyorsa milletin bunu bilmeye hakkı var. Bu kez karşısında  gazeteciler var. Bomların kimin eline ulaştığı aydınlanmaya muhtaç. Tüm sürecin aydınlatılmaya ihtiyacı var.” 
Erdem Gül de “Can gerekenleri söyledi. Eğer ülke tehdit ve tehlike altındaysa gazeteci bunu halka bildirmek zorundadır” dedi.

4 AYRI SUÇLAMA
MİT TIR’ları haberi, Cumhuriyet Gazetesi’nde “İşte Erdoğan’ın yok dediği silahlar” manşetiyle 29 Mayıs tarihinde yayımlanmıştı.
Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu, bu haber hakkında “Devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme”, “Siyasi ve askeri casusluk”, “Gizli kalması gereken bilgileri açıklama”, “Terör örgütünün propagandasını yapma” suçlamalarıyla soruşturma başlatıldığını bir basın açıklamasıyla duyurmuştu.
ŞİKÂYETÇİ: ERDOĞAN
Hemen ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhuriyet ve Dündar'dan kişisel  olarak da şikayetçi olmuştu. Cumhurbaşkanı dilekçesinde, “Devletin menfaatlerini gerçeğe aykırı görüntü ve bilgileri yayınlamak suretiyle hedef alan şüphelinin bu eylemi kesinlikle gazetecilik olarak değerlendirilemez” denilmiş ve Dündar’ın bir kez ağırlaştırılmış müebbet, bir müebbet ve 42 yıl hapsi cezası ile cezalandırılması istenmişti.

KİRLİ OPERASYON
Bu haberden 2 hafta sonra da Erdem Gül’ün “Kirli Operasyon” başlıklı haberi yayınlanmış, orada da IŞİD bayrağının dalgalandığı Atme kampına nasıl cihatçı taşındığı, görüntülerle belgelenmişti. Haberde cihatçıları taşıyan otobüs şoförlerinin ifadelerine de yerverilmişti. Gül, 12 Haziran’daki haberinde de Erdoğan’ın yok dediği silahların, Jandarma Genel Komutanlığı laboratuvarında yapılan inceleme raporunu yayımlamıştı.
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir