Bizi Takip Edin

MEDYA

Uzmanından 64. KABİNE yorumu

Tarih

-

Londra'da bulunan Akif Beki, dün kurulan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylanan 64. Bakanlar Kurulu'nun kuruluşu ve nasıl işleyeceğine ilişkin yorumunu “Eksiği ve fazlası ile kabine” başlıklı bugünkü yazısında okuyucuları ile paylaştı.

İşte Akif Beki'nin bugünkü yazısının 64. hükümetle ilgili olan bölümü:
“Koltuk dağılımına yalnızca Erdoğan-Davutoğlu dengesinden bakmak yanıltıcı.
İl ve bölge dengesi de gözetilmiş. Mesela Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu. Erdoğan değil Trabzon kontenjanından listede sanki.Fakat toplamda kabine, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘uyum’ beklentisini karşılıyor.Binali Yıldırım yeniden Ulaştırma Bakanı. Berat Albayrak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı. Bekir Bozdağ, Adalet Bakanlığı’na döndü vesair… Bu isimleri Erdoğan etkisinden ayrı değerlendirmek zor.
 
* * *
 
Başbakan Davutoğlu’nun koyduğu ağırlığa gelince, ilk bakışta hissediliyor. Binali Yıldırım Ulaştırma Bakanı ama halefi Lütfi Elvan onun üstünde Başbakan Yardımcısı. Ali Babacan yok ama ondan boşalan yeri aynı ekolden Mehmet Şimşek dolduruyor. Ve diğer örnekler…Babacan’ın takımdan çıkması, Maliye Bakanı olarak Naci Ağbal’ın girmesi dışında ekonomi kadrosu muhafaza ediliyor. Bu dizayn da Davutoğlu’nun ağırlığına işaret.
 
* * *
 
Yalçın Akdoğan, Efkan Ala, Numan Kurtulmuş, Cevdet Yılmaz, Nabi Avcı ve Mevlüt Çavuşoğlu gibi klas isimler eski yerlerini koruyor, sürpriz de değil. Ancak Babacan’la birlikte Cemil Çiçek, Recep Akdağ ve Beşir Atalay klasmanındaki AK Parti hükümetlerinin kimi değişmez yüzleri dışarıda. Bu ‘ağır abiler’ düz milletvekili kalırsa epey şaşırtıcı olur…
 
* * *
 
Hükümet semalarında iki yeni yıldız görünüyor.Grup başkanvekili Mahir Ünal beklediğim bir isimdi, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na gelmesi tam isabet…Hakeza, ekonomi bakanlığı için emektar grup başkanvekili Mustafa Elitaş, biçilmiş kaftan…Bir de önceki kabinenin parıltısını kaybetmeyen parlak siması var. Çağatay Kılıç, umulduğu üzere Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda berdevam…
 
* * *
 
İlk kez Diyarbakır kabine dışında. Bakan vermedi bu sezon. Mehdi Eker, bir dönem dinlenmeye bırakılmışa benziyor. Tarım Bakanlığı’nı iktidarın sabitelerinden Faruk Çelik ondan devraldı.
 
* * *
 
Kabinenin şekillendirilişine hâkim olan model, uyum ve denge…Aynı zamanda hangi dengeden, hangi kontenjandan gelirse gelsin, kimin gözdesi olursa olsunlar artık her biri Davutoğlu Hükümeti’nin bakanı…Bu ikisi birlikte nasıl çalışacak, tıkır tıkır işleyecek mi, zaman gösterecek. Hayırlı olsun.” 
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir