Bizi Takip Edin

DÜNYA

Sabaha kadar tartıştılar! Rusya ne karar aldı?

Tarih

-

Rusya Devlet Başkanı Putin, Savunma Bakanı başta olmak üzere diğer kurmaylarıyla birlikte savaş uçağının düşürülmesini sabaha kadar tartıştı ve bir karara vardı. Kremlin'den gelen haberler itidalli davranılacağı yönünde… Sınırda uçuş güvenliğinin yeterli olmadığını gördüklerini belirten Putin'in talimatı ile  Lazkiye'deki Hmeymim Hava Üssü'ne S-400 füzelerinin Türkiye'nin sı konuşlandırılmasına karar verildi.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise Rusya’nın Hmeymim askeri üssüne S-300 hava savunma sistemi yerleştirileceğini söyledi.
Putin, “SU-24 uçağının düşürülmesi sonrası yeni vakaların yaşanma ihtimalini göz ardı edemeyiz. Benzer şeyler tekrarlanırsa mutlaka tepki vereceğiz” diye konuştu.
Türk Hava Sahasını ihlal eden Rus uçağının 10 uyarının ardından vurulması sonrası Rusya'dan Lazkiye'deki üsse S-300 ve S-400 yerleştirme kararı geldi.
 
Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Suriye'de Rus savaş uçağının düşürülmesi ardından Lazkiye'deki Hmeymim hava üssüne S-400 hava savunma sistemi yerleştirme kararı aldıklarını söyledi.
 
Şoygu “Rusya Savunma Bakanlığı Su-24 uçağı olayına yanıt olarak acil önlemler aldı. Moskova kruvazörü Lazkiye kıyılarına konuşlandırıldı. Kruvazörün erken uyarı ve hava savunma sistemleri Suriye'deki Rus hava güçlerinin korunmasını sağlayacak. Bize potansiyel tehlike oluşturan bütün hedefleri vurmaya hazırız” dedi. Bundan sonra da dikkatlerinin benzer olaylar (uçağın düşürülmesine benzer olaylar) üzerinde olacağını vurgulayan Şoygu, Rus savaş uçağının düşürülmesi ardından Rus askeri yetkililerin dün gece bir eylem planı hazırladığını da açıkladı. Ancak Şoygu, planın içeriğine dair bilgi vermedi.
 
PUTİN S-300 DEDİ
 
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise Rusya’nın Lazkiye'deki Hmeymim askeri üssüne S-300 hava savunma sistemi yerleştirileceğini açıkladı. 
 
SAVUNMA BAKANLIĞI İLE SABAHA KADAR…
 
Putin  “Suriye’deki operasyonlarımızda uçuş güvenliğini sağlamak için alınan tedbirlerin yeterli olmadığını dün gördük. Savunma Bakanlığı ile konuyu sabaha kadar tartıştık. Suriye’deki askeri üssümüzde S-300 savunma sitemi yerleştirilecek. Bu adım ve alacağımız diğer önlemlerin, uçuş güvenliğimizin sağlanması için kafi olacağını umuyorum” diye konuştu.
 
TEKRARLANIRSA MUTLAKA TEPKİ VERİRİZ
 
Putin, “SU-24 uçağının düşürülmesi sonrası yeni vakaların yaşanma ihtimalini göz ardı edemeyiz. Benzer şeyler tekrarlanırsa mutlaka tepki vereceğiz” dedi.
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir