Bizi Takip Edin

Güncel

Beyaz bayrak günlük yaşamın parçası oldu!

Tarih

-

Mardin'in Nusaybin ilçesinde hendeklerin kapatılması ve PKK'lı teröristlerin etkisiz hale getirilmesi için uygulanan Sokağa çıkma yasağında 13'üncü güne girildi. Operasyonlar sırasından yaşanan çatışmalar devam ederken, halkın hali perişan. PKK'lıların barikatları tuzakladığı patlayıcıların imhası sırasında hatların zarar görmesi sebebiyle ilçenin büyük bölümüne elektrik ve su verilemiyor. 
İlçe sakinleri, jeneratörlerle elektrik ihtiyacını karşılamaya çalışıyor. Mahallelerde jeneratör sesi duyulduğu veya bir ışık görüldüğünde de cep telefonları ve aydınlatma ışıkları gizlice şarj ediliyor. Hastası olanlar ise sokak ve ambulansa gidebilmek için evlerinden sopaların ucuna bağladıkları beyaz bezleri sallayarak dışarıya çıkıyor.
NUSAYBİN'DE BEYAZ BAYRAK GÜNLÜK YAŞAMIN PARÇASI HALİNE GELDİ
Nusaybin'deki çatışmanın son bulması için Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi ile Mardin Barosu Başkanı Çelebi Aras, Mardin'de ortak basın toplantısı düzenledi. Nusaybin'de vatandaşların su ve elektrik gibi temel ihtiyaçlarını karşılamadığını belirten Tahir Elçi, şöyle konuştu: 
“Bu operasyonun gerekçesi olan o bölgedeki yasa dışı silahlı grupların, silahlı faaliyetleri ve çokça konuşulan hendek, barikat gibi uygulamalar bir an önce sona ermelidir. Nusaybin'de ağır silahlarla zırhlı araçlarla icra edilmekte olan askeri operasyonun gerekçesi olarak resmi makamlar tarafından gösterilen ve yasa dışı gruplar tarafından gösterilen uygulamalar bize göre bir an önce sona ermelidir. Buradan silahlı çatışmalar yoluyla varabileceğimiz yer yoktur. Nusaybin halkı öncelikle büyük bir tehlike ile karşı karşıyadır. Özellikle su, elektrik gibi temel ihtiyaçlar giderilememekte, çöpler kaldırılamamakta ve geçen her saat toplumun genel sağlığı bakımından giderek tehlikeli gelişmeler yaşanmaktadır.”

BİR SİVİL ÖLDÜ, 2'Sİ POLİS 3 YARALI
Öte yandan Yenişehir Mahallesi'n-de açılan ateşle vurulan Sedat Güngör (21) hayatını kaybetti. Fırat Mahallesi'nde ise yaralanan Sultan Savur hastaneye kaldırıldı. Dicle Mahallesi'ndeki çatışmalarda da iki polis yaralandı. Vurulan Hasan K. (60) hastanede tedavi altına alındı.
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir