Bizi Takip Edin

Güncel

Ankara’dan geri adım yok!

Tarih

-

Başkaban Ahmet Davutoğlu 64. hükümet sonrası ilk kez grup toplantısında partililere seslendi ve çok önemli açıklamalarda bulundu.
Davutoğlu düşen Rus uçağıyla ilgili biz gerekli uyarıları yaptık ama dinlemediler. Türkmen kardeşlerimize yapılan saldırıya asla izin vermeyiz.” dedi.
İşte Davutoğlu'nun açıklamalarından satırbaşları:
“Dün tüm uyarılarımıza rağmen dikkate almayan uçak hava kuvvetlerimiz tarafından düşürülmüştür. İhlali sürdüren uçak F16 uçaklarımız tarafından vuruldu. Düşen uçağın Türk hava sahası ihlali sırasında vurulmuştur. Dün büyükelçi dışişlerine çağrılmış ve gerekli uyarılar yapılmıştır. Yaptığımız toplantılarda ne yapacağımızı bizzat TSK'ya benim tarafımdan verilmiştir.
Bu konudaki tutumumuz kesin ve bellidir. Yaptığımız uyarıları dikkate almayan uçak angajman kurallarının dışına çıkmıştır. Milliyeti tespit edilemeyen uçak tehdit olarak algılandı ve vuruldu. 
BM daimi üyeliklerine Dışişlerimiz tarafından bilgilendirilmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız ve ben dünya liderleriyle görüştük. NATO genel sekreterine gerekli bilgiler aktarıldı.
İhlal edilen hava sahası NATO'nun da hava sahası. İngiltere, İspanya, Almanya başbakanlarıyla görüştüm.
Rusya'yla ilişkilerimiz gayet iyidir. Rusya bizim dostumuz ve komşumuzdur. Rusya ile gerilim yaşama niyetimiz yok. Aramızdaki iletişim kanalları açık.
Güvenliğimiz de saygı esasına dayalıdır. Bu ülkenin güvenliği için ne gerekiyorsa yapılacaktır. Kendi hava sahamızı korumak en doğal hakkımız.
Komşumuz Suriye'ye barış ve istikrar gelsin istiyoruz. Bütün dünyaya çağrıda bulunuyorum: Suriye'de yaşananlara dur diyelim. Bayırbucak bölgesine çok yoğun olarak bir saldırı var. Suriye rejiminin nasıl vahşice davrandığı ortadadır.
Maalesef bu saldırılara Rus uçaklarının da katıldığı bilinmektedir. DAEŞ'e saldırılıyor diye Bayırbucak Türkmenleri'ne saldırıyı kabul etmeyiz ve buna izin vermeyiz.
Bayırbucak Türkmenleri'nin olduğu bölgede DAEŞ yok. Saldırılar, ılımlı muhalifleri hedef alıyor.
Bayırbucak Türkmenleri Selçuklu'dan beri Hac yolunu korumaktadır. Onlara yapılan katliama asla izin vermeyiz.”
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir