Bizi Takip Edin

DÜNYA

Cameron: IŞİD’e müdahale için prosedür beklenmez

Tarih

-

İngiltere Başbakanı David Cameron, İngiliz Parlamentosu'nun alt kanadı Avam Kamarası'na 2015 yılı Stratejik Savunma ve Güvenlik Raporunu sundu.
Cameron, “IŞİD İngiltere için binlerce mil ötedeki uzak bir tehditten ibaret değil” diyerek, örgütün İngiliz rehineleri infaz ettiğini ve Tunus'ta İngiliz turistlerin de öldüğü saldırı düzenlediğini hatırlattı.
IŞİD'in sadece askeri müdahaleyle yok edilemeyeceğini savunan Cameron, “Irak'ta düzgün bir hükümeti, Suriye'de de bir geçiş hükümetini destekleyecek siyasi ve diplomatik çabalara da ihtiyaç var. Ancak bazı askeri önlemleri almak için Suriye'deki siyasi sürecin tamamlanmasını bekleyemeyiz” dedi.
178 MİLYAR STERNLİNLİK SAVUNMA YATIRIMI

Cameron, parlamentoya sunduğu Savunma Stratejisi raporunda İngiltere'nin gelecek 10 yılda yapacağı 178 milyar sterlinlik savunma yatırımıyla ilgili ayrıntılara da yer verdi.
İç güvenlikle ilgili yatırım ve düzenlemeler de içeren rapor, istihbarat örgütlerinin bütçelerinin, personel sayısının ve yetkilerini artırılmasını öngörüyor.
Cameron'un açıkladığı iç güvenlik önlemleri arasında, 13 Kasım'da Paris'te meydana gelen terör saldırılarına benzer bir saldırıya maruz kalınması halinde polise destek sağlayacak 10 bin askerlik bir kuvvet de yer aldı. 
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir