Bizi Takip Edin

DÜNYA

Amerika’dan Rusya’ya ağır suçlama

Tarih

-

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, bugünkü basın toplantısında, “Halihazırda Rusya siyasi çözüm çabalarımızı baltalıyor. Bunu, öncelikle çöküş yaşayan Beşar Esad rejimini desteklemekle ilgilendikleri için yapıyorlar. Bu çabalar, Rusya'nın bile ihtiyacını kabul ettiği ve uzun zamandır beklenen siyasi değişimler ile ilgili görüşmelere Suriye'nin ılımlı muhalefetini dahil etme imkanımızı bozuyor” dedi.
“RUSYA'YI DAVET ETMEYE HAZIRIZ”
Rusya'nın IŞİD'e karşı mücadele koalisyonuna davet edilmesi konusuna da değinen Earnest, “Daha önce de söylediğimiz gibi, eğer Rusya stratejisini değiştirmeye, çabalarını IŞİD ve uluslararası toplumun ilgili çalışmaları üzerinde yoğunlaştırmaya hazırsa koalisyonumuza katılımını memnuniyetle karşılarız. Elbette onların çabaları ve katabileceği kaynakları önemli olacak. Ancak şimdilik bunu yapamıyorlar. Amaçları farklı ve bu, koalisyonlarını ABD'nin oluşturduğuna benzer büyüklükte yapmalarına izin vermiyor” ifadelerini kullandı.
Beyaz Saray Sözcüsü, Rusya'nın IŞİD'e karşı mücadelede diğer ülkelerle vardığı anlaşmaların ABD önceliğindeki koalisyonu bozma ihtimalinin olup olmadığı sorusuna, “Hayır” yanıtını verdi.
IŞİD'E KARŞILIK RUSYA'YA YAPTIRIMLAR YUMUŞATILMAYACAK

ABD, terör örgütü IŞİD'le mücadelesine karşılık Rusya'ya uygulanan yaptırımların yumuşatılmayacağını açıkladı. Earnest, “IŞİD'le mücadeleye karşılık Rusya'ya yaptırımların yumuşatılmasının teklif edilebileceği bir senaryon görmüyorum” dedi.
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir