Bizi Takip Edin

DÜNYA

Ermeni lider Azerbaycan’a sığındı

Tarih

-

Azerbaycan'dan siyasi sığınma talebinde bulunan Martirosyan bu gün yaptığı basın açıklamasında, Azerbaycan ve Ermenistan arasında olası bir savaşta Ermenistan'ın başarısızlığa mahkum olacağını bildirdi.
İktidar karşıtı düşünceleri nedeni ile ülke yönetimi tarafından baskı altına aldığını açıklayan Martirosyan, Sarkisyan rejiminin, kendi çıkarları için Azerbaycan'ı düşmen olarak gösterdiğini ve ekonomiyi uçuruma sürüklediğini ifade etti.
Ermenistan'da hiç kimsenin savaş istemediğini bildiren sığınmacı, Ermenistan'ın Azerbaycan'la rekabete giremeyecek durumda olduğunu bildirdi.
Vahan Martirosyan dün kendisin ve ailesinin güvenliğini sağlamak için Azerbaycan'a kaçtı ve siyasi sığınma talebinde bulundu. Martirosyan, başkanlığını yürüttüğü muhalif yönümlü örgüt nedeni ile, Ermenistan devlet güçleri tarafından takibe alındğını ve yetkililer tarafından tehditler aldığını bildirdi.
Azerbaycan ve Ermenistan arasında 1988 yılında başlanan çatışmalar, Azerbaycan'a ait Dağlık Karabağ ve etraf 7 bölgenin Ermenistan güçleri tarafından işgaline neden oldu.
BM'in Ermenistan'ın işgal olunmuş Azerbaycan topraklarını azat etmesine ilişkin 4 kararı halen uygulanmıyor.
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir