SON DAKİKA

Medyahanesi

LGS Tercih Kılavuzu yayımlandı

LGS tercih kılavuzu, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğrenciler, veliler ve eğitimcilerin bilgisine paylaşıldı.

LGS Tercih Kılavuzu yayımlandı
Bu haber 25 Haziran 2019 - 11:38 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bu yıl 1-12 Temmuz tarih aralığında gerçekleştirilecek olan LGS tercih dönemi için sonuçlar, 22 Temmuz 2019 tarihinde erişime açılacak. LGS tercih kılavuzunda yer alan bilgilere göre öğrenciler, yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar için tercih yapmadan nitelikli okulların tercih ekranını göremeyecek. İşte, LGS tercih kılavuzu hakkında detaylı bilgiler Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2019-2020 eğitim öğretim dönemi için öğrenci alacak liselere yönelik Liselere Giriş Sınavı (LGS) tercih kılavuzunu yayımladı. Tercih sürecine dair bilgiler veren kılavuzda, sınavla ve sınavsız öğrenci alan okullara dair bilgiler yer aldı. LGS tercih kılavuzu içerisinde yer alan bilgiler dahilinde nitelikli okullara ayrılan 139 bin 660 kontenjan için tercih yapılabilecek. İşte, LGS tercih kılavuzu hakkında bazı bilgiler

LGS TERCİH KILAVUZU YAYIMLANDI

LGS tercih kılavuzunda yer alan bilgiler dahilinde 1-12 Temmuz tarih aralığında gerçekleştirilecek olan yerleştirme ve nakil dönemine dair detaylar veren Milli Eğitim Bakanlığı, tercihlere esas kontenjan tablolarının ne zaman erişime açılacağı bilgisini paylaştı. İşte, LGS tercih kılavuzu ve detaylı bilgiler

LGS TERCİH KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ

TERCİHLER 1-12 TEMMUZ TARİHLERİNDE

LGS tercihleri, E-Okul üzerinden 01-12 Temmuz tarihlerinde öğrenci velileri tarafından gerçekleştirilebilecek. Tercihlerini internet üzerinden gerçekleştirmek istemeyen veliler, herhangi bir ortaokul/imam hatip ortaokulu müdürlüklerinden bu işlemlerini tamamlayabilecek. Son olarak yapılan tercihler mutlaka ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılacak.

TÜM ÖĞRENCİLER YEREL YERLEŞTİRME İLE ÖĞRENCİ ALAN OKULLARI TERCİH EDECEK

LGS’ye giren ya da girmeyen tüm öğrenciler, yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar için tercih işlemlerini gerçekleştirecek. Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar için tercih işleminde bulunmayan öğrenciler, nitelikli okul olarak bilinen merkezi sınavla öğrenci alan okullar ve pansiyonlu okullar tercih ekranını göremeyecek.

YETENEK SINAVINA KATILANLAR TERCİH YAPAMAYACAK

Yetenek sınavı il öğrenci alan okullar ve özel öğretim kurumlarına öğrenci alan okullara kesin kayıt işlemini gerçekleştiren öğrenciler, LGS tercihinde bulunamayacak.

TERCİHLER 3 ANA GRUPTA YAPILACAK

Öğrenciler, LGS’de tercih işlemlerini 3 ana grupta yapabilecek. Bunlar;

Merkezî Sınav Puanı İle Öğrenci Alan Okullar,

Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar,

Pansiyonlu Okullar

olacak.

Merkezî Sınava girmeyen öğrenciler, Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ve Pansiyonlu Okullar olmak üzere 2 (iki) grupta tercih yapabilecek.

ÖZEL OKULLARIN KAYITLARI 27 HAZİRAN-12 TEMMUZ TARİHLERİ ARASINDA YAPILABİLECEK

Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğüne bağlı özel ortaöğretim kurumları, Merkezî Sınav Puanı esas alınarak kendi yönetmeliklerine göre öğrenci alabilecektir. 2019/2020 eğitim ve öğretim yılı için özel okul kayıt işlemleri, 27 Haziran-12 Temmuz 2019 tarihleri arasında
yapılabilecektir. Yerleştirme sonuçları aynı eğitim-öğretim yılı için geçerli olacak.

Özel Öğretim Kurumlarına kayıt işlemini tamamlayan öğrencilere tercih ekranı açılmayacak. Ancak öğrenciler, tercih süresi içerisinde kayıtlarını iptal ettirmeleri durumunda tercihte bulunabilecek.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA: