SON DAKİKA

Medyahanesi
Ezgi BARDAK

Bir Kadın Bir Hayat

Bir Kadın Bir Hayat
Bu haber 29 Mayıs 2019 - 11:20 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Güzel bir yaz akşamıydı. Tarih 29 Mayıs 2018’i gösteriyordu. Genç kadın başına geleceklerden habersiz patronuyla görüşmeye gitti. Üniversite 2.sınıf öğrencisiydi. Hem okuyor hem de ailesine yük olmamak için çalışıyordu. İş yerinden parasını alamamıştı. Patronun parasını vermek için çağırdığı plazadan kefenle çıktı. Arkadaşına attığı son mesajda “bu adam bana taktı çıkamıyorum buradan ne olur beni ara çağır.” Oldu.

Geleceğe dair umutları vardı. Okulu bitirip güzel bir işe girecekti. Belki iş arayacak bir türlü istediği işe giremeyecekti. Yeni şehirler görecek, yeni insanlar tanıyacak yeni bir diziye başlayacaktı. Hata yapacaktı defalarca hem de. Anne olacaktı, çok güzel bir anne bütün bu ihtimalleri bir yaz akşamı elinden alındı. Attığı twitte “tecavüz ve çocuk istismarı meşrulaştırılamaz” diyordu. Meşru gösterilmeye çalışılan tecavüzle kadın cinayetleri istatistiklerinde yerini aldı.

Şule Çet 29 Mayıs 2018’de bir plazanın 20. Katından düşerek öldü/öldürüldü. 23 yaşındaydı henüz. Hayatı ve yaşamayı seviyordu. Sanık Şule’nin babasına kızının o saatte orada ne işi vardı dedi. Hakim maktulün arkadaşına erkek arkadaşının eve gelip gelmediğini Şule’nin içki içip içmediğini sordu. Rutin cinsiyetçi sorularla devam etti mahkeme. “Kızına sahip çıksaydın” dedi sanık, acılı babaya.

Özgecan öldürüldüğünde bir milat olacak demişti birileri hiçbir şeyin miladı olmadı. Kadınlar ölmeye öldürülmeye devam etti. Biz öldükçe eksildik siz öldürdükçe arttınız.

Dava 10 Temmuza ertelendi. Gözleri bağlı adaletin ellerinin bağlı olup olmadığını göreceğimiz tarih. Kadın dernekleri davayı yakından takip ediyor. Kimse susmayacak, Şule ilk değil çabalar son olması ve adaletin yerini bulması. Ankara’nın ortasında hâkimin gözüne baka baka kızına sahip çıksaydın denilmemesi. Kimse kızına sahip çıkmayacak siz kendinize sahip çıkacaksınız. Ona da gücünüz yetmiyorsa ölün bir zahmet.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA: