SON DAKİKA

Medyahanesi

Cumhuriyet’çiler tekrar hapse giriyor

Cumhuriyet çalışanlarının yargılandığı davada beş yılın altında ceza alan sekiz kişi önümüzdeki haftadan itibaren yeniden hapse girecek.

Cumhuriyet’çiler tekrar hapse giriyor
Bu haber 20 Nisan 2019 - 12:51 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Cumhuriyet gazetesi davasında beş yılın altında ceza alan ve cezaları istinaf mahkemesi tarafından onaylanmasının ardından UYAP’a yüklendi. Dosya üzerinden önümüzdeki hafta Ağır Ceza Mahkemesi’nin gerekli hesaplamaları yapmasının ardından sekiz kişi yeniden hapse girecek.

Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararını onayan İstinaf Mahkemesi, beş yıldan az ceza alan, karikatürist Musa Kart, yazarlar Kadri Gürsel, Güray Öz, Hakan Kara, eski Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu üyesi Önder Çelik, avukatlar Bülent Utku ve Mustafa Kemal Güngör ile kararını UYAP’a yükledi. Karar önümüzdeki hafta Ağır Ceza Mahkemesinde ele alınacak ve sekiz kişinin hapiste kalmaları gereken süre hesaplanacak. Bu tarihten itibaren sekiz kişi yeniden hapse girecek. Davada 5 yılın üzerinde ceza alanların dosyası ise Yargıtay tarafından incelenecek.

Yeninden hapse girecek olan Musa Kart Twitter’dan “ETS’yi 3 günlük tatil için aramamız FETÖ ile irtibat sayıldı. Aylarca hapis yattık. Anlaşılan bu yeterli bulunmadı. ETS patronunun Kültür ve Turizm Bakanı olduğu bir dönemde 1 yıl 16 gün daha hapis yatacağız. Türkiye’de tatil o kadar da ucuz değilmiş !..” paylaşımı yaptı.

Gazeteci Güray Öz ise yaptığı açıklamada “Düşüncelerimiz özgür olduğu sürece biz özgürüz. İnsanın özgürlüğü düşüncesine bağlıdır, Her yasa her karar daima haklı değildir” dedi. Hakan Kara ise “Bu karar çok üzücü, 157 gazeteci halen cezaevinde anlaşılan o ki bu sayı 2020’de 170 e ulaşacak. 2023 de ne hedefliyorlar 200 mü hedefleri? Dünyada en çok gazeteciyi hapse atan ülke olarak bu ülkenin adının geçmesi beni üzüyor. Demokrasi olmadan kalkınma olmaz. “ dedi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA: