SON DAKİKA

Medyahanesi

Doktorlar Zalim İstanbul’u RTÜK’e şikayet etti

Türk Tabipler Birliği’nin şikayeti sonrası RTÜK, sağlık çalışanlarına yönelik olumsuz sözler sarf edilen Kanal D’deki Zalim İstanbul dizisine idari para cezası kesti. Dizinin 1 Nisan’daki bölümünde, doktorlara yönelik şiddeti özendirici ifadeler yer alıyordu.

Doktorlar Zalim İstanbul’u RTÜK’e şikayet etti
Bu haber 15 Nisan 2019 - 13:50 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Türk Tabipleri Birliği (TTB)’nin başvurusu üzerine, Kanal D’de yayınlanan ‘Zalim İstanbul’ adlı dizide hekimlere ve sağlık çalışanlarına yönelik hakaret, aşağılama ve tehdit içeren ifadelere yer verilmesi nedeniyle, idari para cezası verdi.

Dizinin 1 Nisan tarihinde yayınlanan bölümünde, Agah isimli karakter, yeğeninin doktoruyla yaptığı telefon görüşmesinde şu ifadeleri kullanıyordu: “Günden güne kötüleşiyor doktor… Beklenen tabloymuş! Ne konuşuyorsun sen bana? Bu çocuk bir haftadır iki kelime etmedi be! Başlatma hastahanenden… Ben sanki nereye götüreceğimi bilmiyorum değil mi? En iyisi olduğun için sana getirdik… Delik deşik edip hiçbir şey bulamayıp gönderiyorsunuz… Bana bak! Ya adam gibi bu çocuğu tedavi edersin ya da tıpış tıpış bineceksin! Sabah kapımdasın! Yoksa seni de hastaneni de başhekimliğini de yakarım!” sözlerini sarf etti. Agah’ın sözlerinin ardından Şeniz adlı karakter de “Günlük doktor fırçanı da attığına göre sofraya oturabilir miyiz.”

‘ŞİDDETİ KANIKSATICI’

TTB Merkez Konseyi, 9 Nisan 2019 tarihinde RTÜK’e başvurarak, söz konusu dizide yer alan hekime ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddet sahnelerinin 6112 Sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun’un 8/1 maddesinin “şiddeti özendirici veya kanıksatıcı yayın yapılamaz” şeklindeki (ş) bendine aykırı olduğu vurgulanmıştı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA: