SON DAKİKA

Medyahanesi

Türk silahlarına büyük ilgi

Bu yıl 45.’si düzenlenen ve 120’nin üzerinde ülkeden bin 566 firmanın iştirak ettiği Avcılık ve Atış Sporları Fuarı’na (IWA Outdoor Classics) Türkiye’den 87 firma katılarak ürünlerini dünya piyasalarıyla paylaştılar.

Türk silahlarına büyük ilgi
Bu haber 11 Mart 2018 - 17:11 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Türk ürünlerinin büyük ilgi gördüğü Uluslarası IWA Outdoor Classics Nürnberg Fuarı’nda Türk silah üreticileri önemli bağlantılar kurdular. 9-12 Mart tarihleri arasında açık kalacak olan fuara sektör temsilcisi olmayan hiçbir ziyaretçi alınmıyor. 50 bin ziyaretçinin beklendiği ve 11 büyük salondan oluşan fuar 100 bin metrekarelik alanda avcılık, atıcılık ve silah endüstrisinin firmalarını, sektörün temsilcilerini bir araya getirdi.

Türkiye ikinci sırada 

Avcılık ve atış sporları ürünleri konusunda dünyanın önde gelen ülkeler sıralamasında Türkiye’nin İtalya’da sonra ikinci sırada olduğunu belirten katılımcılar, ürettikleri silahların yüzde 80’lik bölümünü yurtdışına ihraç ettiklerini ifade ederek, fason üreticilikten marka olma yolunda ilerlediklerini açıkladılar. Av tüfeklerinin ahşap dipçikleri konusunda Türk cevizinin dünyada bir numara olduğunu söyleyen Rahman Orman Ürünleri Genel Müdürü Cuma Yurdan, “Dünyanın en ünlü tüfek firmaları sattıkları birlerce dolarlık ürünlerini tanıtırken, dipçiğinin Türk ceviz ağacından olduğunu belirterek, tüfeklerinin standardının yüksekliğini özellikle vurguluyorlar” dedi.

“Canik” bir dünya markası oldu 

Uluslarası IWA Outdoor Classics Nürnberg Fuarı’na katılan Samsun Yurt Savunma, fuara katıldığı silahlarıyla büyük ilgi toplarken, ‘Canik’ marka tabancaların dünya piyasalarında aranılan markalar arasına girdiği ifade edildi. SYS İhracat Müdiresi Didem Aral Savucu, fuarda 26 adet tabancanın sergilendiği ve ağırlıklı olarak son jenerasyon TP polimer gövde yeni ateşleme sistemiyle bulunan tabancılarla boy gösterdiklerini belirtti. Ürettikleri ürünlerin yüzde 80’ini yurtdışına satarak büyük bir ihracat getirisi sağladıklarını ifade eden SYS İhracat Müdiresi Didem Aral Savucu, “Yerli tabanca üreten en büyük kuruluşuz. Bu yıl 41 bin tabanca ürettik. Deniz Kuvvetleri ve Emniyet Genel Müdürlüğümüze silah ürettik. En büyük müşterimiz Amerika. Geçen sene ateşli silahlar endüstrisinde Yılın Tabancası ödülünü Samsun Yurt Savunma tarafından üretilen Canik TP9SFx modeli kazandı. Fabrikamızda tabancaların yanı sıra roket üretmekteyiz” açıklamasında bulundu.

Danimarka polisinin elindeki mevcut envanteri değiştireceği kararını haber aldıklarını, Samsun Yurt Savunma Canik marka silahlarıyla teklif verdiklerini belirten Savucu, “Altı bin tabanca için ihale açan Danimarka polisinin ihalesinde ilk beşe kaldık. Testler neticesinde Glock, Sig, Beretta, Sig Sauer ve Canik kaldık. Heyecanla testlerin sonucunu bekliyoruz. Miktar altı bin adet lakin prestiji çok yüksek bir ihale. Danimarka bir NATO ülkesi, bundan sonra Norveç’teki ihaleye hazırlanıyoruz. Test için silahlarımızı Norveç’e göndereceğiz” dedi.

Savucu, geçtiğimiz yıllara nazaran fuar idaresi tarafından getirilen yeni önlemlerden dolayı fuarı ziyaret edenlerin azalmasına rağmen Samsun Yurt Savunma standına ilgiden dolayı mutlu olduklarını, ziyaretçilerin Canik markasını bilerek standı ziyarete geldiğini söyledi.

IWA Outdoor Classics Nürnberg Fuarı’nda ziyaretçiler, dünya çapında benzersiz bir silah yelpazesi, av silahları, silah parçaları, mühimmat ve yeniden yükleme, optik ve optik aksesuarlar, sofistike av kıyafetleri, bıçaklar, ayakkabılar, güvenlik ekipmanı, silah kabinleri, savunma spreyi, koruyucu giysi ve kurtarma bıçakları ve kapsamlı ekipmanın yanı sıra sektörle ilgili yeni ürünleri görme fırsatı sunuyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA: